פיסת היסטוריה: התפתחות ריקוד המחול בישראל

התפתחות ריקוד המחול כאן בישראל היא התפתחות מרתקת המגלמת בחובה לא רק סיפור מרגש על תקומה ועוז אלא גם על היכולת לגבש שפה ייחודית של ריקוד אשר הצליחה לצאת מגבולות הארץ, ולהפוך את המחול הישראלי למוכר גם בעולם. בשונה ממדינות כמו רוסיה עם אלמנטים המזוהים איתה, ישראל היא מדינה מגוונת מאוד מבחינת ההתפתחות ההיסטורית של עולם הריקוד וזאת בשל העלייה המסיבית של עולים חדשים בשנותיה הראשונות. כבר בשנות ה 20 החלו לפעול אמנים עם סגנונות ריקוד שונים, בהתאם לארץ המוצא. בתחילה, סגנון הריקוד הנפוץ ביותר היה בלט ומחול מודרני אולם ברבות השנים נכנסו סגנונות ריקוד נוספים כמו  למשל ריקוד עם שהפך למזוהה מאוד עם התנועה הקיבוצית. בנוסף, אמנים שנולדו כאן בישראל החלו לפתח שפה שהפכה למזוהה מאוד עם ארץ ישראל כאשר בראש הרשימה ניתן למנות את ירדנה כהן ושרה לוי תנאי שהחלו לפעול מתוך מטרה להוציא את הריקוד מתוך האולמות הגדולים אל השדות, ובהתאם לכך יצרו סגנון אישי אשר היווה את הדרך לרקדנים נוספים לפרוץ את הדרך וליצור את ההתחלה של ריקוד המחול כאן בארץ. עם הגעתם של אמנים גדולים מחו"ל כמו ג'רום רובינס החל המפנה הגדול בעולם המחול שנמשך למעשה עד היום.

פיסת היסטוריה: התפתחות ריקוד המחול בישראל

התפתחות מואצת

החל משנות ה 70 ו ה 80 ובעקבות השפעות בינלאומיות של להקות אשר הגיעו לארץ ניתן היה להבחין בשינוי מגמה, לא מעט בזכות תרבות המועדונים שהחלה לצבור תאוצה ולהשפיע מאוד על הרקדנים והרקדניות שהחלו לסגל שפה ייחודית של ריקוד מכל העולם – החל מריקוד היפ הופ, סלסה, מחול מודרני וכמובן בלט. אחד מהכורכרפים הבולטים בישראל מאז ועד היום הוא אוהד נהרין שמכהן כיום כמנהל האומנתי של להקת בת שבע. נהרין היה מהראשונים שהעלו את המחול המודרני לראש סדר היום וזאת בזכות כורכרפגיה פורצת דרך שהצליחה להפוך את נהרין לשם דבר בתחום. על פועלו זכה בשנת 2005 בפרס ישראל, אבל הוא לא לבד.

בשנים האחרונות ניתן להבחין כיצד עולם המחול מתפתח ומציג סגנונות ריקוד שונים, גם כאלו שלא נראו עד היום כמו למשל סגנון ריקוד ברזילאי כמו גם ריקודי סלסה. אם בתחילת ההתפתחות של הריקוד בישראל רק יודעי דבר נחשפו לרקדנים ולהקות, כיום ניתן לומר כי מדובר בנחלת הכלל – עשרות מופעי ריקוד עולים מדי שנה והישראלים משתתפים בעצמם בסדנאות ריקוד אותם מעבירים טובי המורים בעולם. לא משנה מהו סגנון הריקוד האהוב עליכם, אין ספק כי המחול מהווה את אחד מאבני הדרך של התרבות כאן בישראל ושל רבבות ישראלים אשר רואים במחול על כל סוגיו מקום שבו הם יכולים להרגיש הם עצמם ובהתאם לכך גם לתרגם את המחשבות, רגשות ותחושות לכדי ריקוד.

נגישות